collapse

* Kullanıcı bilgisi

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

* Son İletiler/Konular

Tanışma Gönderen: Gufi
[Eylül 26, 2018, 03:06:45 ÖÖ]

Merhaba herkese! Gönderen: Gufi
[Eylül 26, 2018, 03:05:48 ÖÖ]

Tekken 7 Sezon 2 ve TekkenTR Gönderen: Gufi
[Eylül 26, 2018, 03:04:26 ÖÖ]

Merhaba Arkadaslar Ben Hakan Gönderen: Gufi
[Eylül 26, 2018, 03:01:35 ÖÖ]

CLASHISTANBUL: SFV - Tekken 7 ve KOF98 Gönderen: Wolfenshroud
[Eylül 23, 2018, 04:23:22 ÖS]

TekkenTR WhatsApp Grubu Gönderen: Supermario123
[Eylül 23, 2018, 12:55:59 ÖS]

tekken 7 season pass 2 tanıtımı Gönderen: MagneticFrost
[Ağustos 23, 2018, 01:43:46 ÖÖ]

Tekken 7 de ki eksik karakterler eksik özellikler [beğenilenler beğenilmeyenler] Gönderen: talha2470
[Temmuz 03, 2018, 02:49:34 ÖÖ]

Dead Or Alive 6 Gönderen: Gufi
[Haziran 24, 2018, 04:21:14 ÖS]

ArcSystem oyunları Gönderen: Mr.X
[Haziran 13, 2018, 06:59:28 ÖS]

Soul Calibur 6 Gönderen: Mr.X
[Haziran 13, 2018, 06:58:31 ÖS]

T7:FR - Yeni Özelleştirmeler Gönderen: Mr.X
[Haziran 04, 2018, 01:54:36 ÖS]

Street Fighter Haberleri Gönderen: Mr.X
[Haziran 03, 2018, 01:59:40 ÖS]

Tekken 7 Son Haberler Gönderen: Mr.X
[Haziran 03, 2018, 01:36:32 ÖS]

TEKKEN GAMER Katsuhiro Harada Özel Röportajı Gönderen: Mr.X
[Mayıs 25, 2018, 05:07:33 ÖS]

Türkiye'de arcade stick edinme hakkında Gönderen: Nin Nin
[Mayıs 24, 2018, 12:37:29 ÖS]

ps4 oyuncuları buraya Gönderen: Gufi
[Mayıs 23, 2018, 06:48:14 ÖÖ]

[ The King Of Fighters: Destiny ] Gönderen: Mr.X
[Mayıs 21, 2018, 04:08:28 ÖS]

Customizelarimiz Gönderen: Forest Law
[Mayıs 11, 2018, 03:30:40 ÖS]

20 Mayıs 2018 Tekken Turnuvası ? Gönderen: DeathSouL
[Mayıs 05, 2018, 11:14:39 ÖÖ]

Gönderen Konu: Tekken 7 (Konsol-Arcade-PC) İnceleme  (Okunma sayısı 1733 defa)

Çevrimdışı jinemre

• Site Yöneticisi
  • *
  • Total likes: 68
  • Üye Puanı: 56
  • Never back down!
      • Profili Görüntüle
    • PSN: jinemre_trm_
    • Başladığı Oyun: Tekken 2
    • Favori Karakter: Jin Shaheen
Tekken 7 (Konsol-Arcade-PC) İnceleme
« : Haziran 28, 2017, 05:01:42 ÖÖ »
Oyunun son olarak PC versiyonunu da deneyim ettikten sonra, bugün inceleme yazmaya başlayabilirim diyerek kolları sıvadım.

Oyuna gelen yenilikler:

Rage Art

Diğer Tekken oyunlarından farklı olarak en çok göze çarpan yenilik Rage Art. Rage art, Street Fighter'dan bilinen Ultra saldırısı ile benzer bir saldırı gücü. %20-30 canınız kaldığında, karakteriniz rage olur ve rage art saldırısını doğru zaman da kullandığınızda rakibin 50-70 damage canını götürme fırsatınız oluyor. Rage art saldırısını rakibin gardına veya boşluğa yaptığınız taktirde rakip avantajlı olup, en büyük cezasını kesme fırsatı yakalar, bu nedenle oldukça güçlü bir saldırı olmasına rağmen bir o kadar da riskli. Sadece Hwoarang ve Jack  rage art saldırısında açık vermeyen karakterler. Hwoarang'ın rage art saldırısı hem mid saldırı, hem de rakibine artı frame veriyor. Bu nedenle Hwoarang'ın rage art saldırısına gard aldığınız taktir de cezalandıramazsınız. Jin ve Steve'in rage art saldırıları ise high saldırı eğer rakip eğilirse cezalandırabilir, eğilemezse cezalandırımaz.

Rage Drive

Rage Drive saldırısı da Rage Art gibi, sadece rage barınız aktif olduğunda kullanabileceğiniz bir saldırıdır. Her karakter de farklı özelliklere sahip olan rage drive saldırıları çok hızlı ve çoğu kombo başlatan hareket olarak kullanılıyor. Hem çok can alan hem de kombo yaparak rakibi duvara da taşımanıza olanak sağlayan bu saldırı en az rage art kadar etkili. Rage drive saldırısını kullandığınız anda, karakteriniz mavi bir renge bürünür. Rage art saldırılarının bazıları cezalandırılmaya açık bazıları ise güvenli. Örneğin Shaheen Rage Drive saldırı hareketi: d/b+2,4 ikinci vuruş olan 4 high saldırı olduğu için eğilip ws'li en ağır ceza hareketiniz ile cezalandırabilirsiniz.

Power Crush

Daha önce Tekken Revolution'da benzer olarak gördüğümüz bu yenilik, rakibin sizi boğan saldırılarından bir an olsun nefes almanıza olanak tanıyan ve araya giren saldırı olarak tanımlayabiliriz. Rakip sizi sürekli ufak saldırılarla boğuyorsa, doğru zaman da power crush ile araya girebilirsiniz. Mid olan çoğu power crush hareketi 10-12 frame arası kasılıyor. High olanlar kasılmıyor ama eğilerek cezalandırabilirsiniz. Hwoarang power crush hareketi kombo başlatıyor, bu yüzden Hwoarang 3+4 stance pozisyonundayken özellikle dikkat etmek gerekiyor. Power Crush hareketini yaptığınız da karakterinizin etrafında beyaz mat bir efekt belirir.

Grafikler:

Arcade platformu oyunu olan Tekken'in grafiklerini, kendi platformunda değerlendirdiğimiz de neredeyse kusursuz diyebilirim. Tekken 7 şuan ki arcade sürümü ile konsol & PC karşılaştırması yapıldığında konsol & PC versiyonun çok çok ileride olduğunu rahat bir şekil de söyleyebilirim. Özellikle saha detayları ve arka plan aydınlatmasının konsol & PC sürümün de gözle görülür bir düzeltme yapılması güzel olmuş. Fakat burada bir parantez açmak istiyorum, oyunun konsol sürümünde 7-8 frame input lag olması kesinlikle çok büyük bir eksi. PC versiyonun da input lag neredeyse yok denecek kadar az. Umarım yakın bir zaman da update ile düzeltilir.

Sesler & Saha müzikleri:

Müzikler maalesef hayal kırıklığı, fakat konsol versiyon da bugüne kadar ki bütün Tekken müziklerinin verilmesi ve istediğiniz sahaya bu müziklerin entegre edilmesi çok güzel olmuş. Karakterlerin seslerinin ise eski Tekken serilerinden alınarak kullanılması bir Tekken klasiği olduğunu varsaydığımız da fena değil, bir kaç yeni ses efekti gelebilirdi ama bazı hareketlere karakterlerin bilindik seslerinin atanması güzel olmuş. Konsol sürüm de kullanılan Tekken serisinin müzikleri PC versiyonda da olabilirmiş ama Harada'nın pazarlama takımı böyle uygun görmüş ne diyelim kendileri bilir.

Hikaye Modu:

Sistem güzel, hikaye vasat. Oyunun ana hikaye modunda uygulanan dövüş sistemi çok güzel. Bir dövüş filmi izliyor ve aksiyonun tam ortasında kontrol size geçiyor gibi oluyor.  Fakat senaryonun çok aceleye getirilmiş gibi bir havası var maalesef. İleri de gelecek olan DLC'ler ile hikaye modunu devam ettirebilirse belki bir nebze olsun bizleri etkileyebilirler. Şuan hikaye başlayamadan bitti.  Oyunun ana hikayesinin dışında karakterlere özel olan senaryolar da etkileyici değil, çok kısa süren bitiş videoları maalesef biz tekkenseverleri tatmin edemedi.

Güçlü ve zayıf karakter dengesi:

Tekken 7 FR arcade versiyonu ilk çıktığında da belirtmiştim: ''Benim şahsi gözlemim Tekken'in bir serisinde ilk kez neredeyse bütün karakterler güçlü oldu. Artık bu karakter en güçlüsü diye ayrım yapmak baya zor gibi görünüyor. Kısaca Tekken'in en dengeli oyunu olacak gibi görünüyor. Yine de şahsi gözlemlerim 4-5 karakterin diğerlerine göre bir tık önde olduğu yönünde ama bu fark eski serilerde çok fazlaydı en azından şuan tüm karakterler güçlü. Eski serilerde S A+ A B+ B C+ C şeklinde abartı karakter güç dengesi ayrımları yapılırken artık bu S ve A olarak kalacak. Yani artık çok güçlü ve güçlü karakterler var.'' Hatta buna ek olarak FR arcade sürümün de en kötü olarak gösterilen Lucky Chloe PC & Konsol versiyon da gözle görülür bir biçim de düzeltilmiş. Kaldırmalık kasılan hareketlerinin bir çoğu artık kaldırmalık kasılmıyor. İlk etapta gözüme çarpan güçsüz karakterler den Lucky Chloe'nin düzeltildiğine eminim. Diğer karakterlerde de muhakkak değişiklikler vardır, bunları zamanla göreceğiz.

Tekken de ilk kez uygulanan Street Fighter karakterinin oyuna uyumu çok iyi. Tekken X Street Fighter için oyuncuları heyecanlandıran bu girişim, benim gözlemime göre gayet başarılı oldu.

Oyundaki Modlar:

Oyunda Treasure Battle dışında oynayabileceğimiz çok seçenek yok, Survival mode, team battle mode gibi modların olmaması gerçekten çok belli oluyor. Ama DLC'ler ile bu modların ekleneceğini düşünüyorum. Her seri de ekstradan bir şey yapmadan sahip olduğumuz bu modlara şuan sahip olamamak kötü ama o modların değerini kaybedince anlamış olduk. İnternette yayınlanan bazı haberlere göre oyunun içerisinde Bowling modun olduğu yönün de. Bizi nelerin beklediğini DLC'leri bekleyip göreceğiz

Online Mode:

Oyunun konsol sürümünde ki Online Rank battle maalesef başarısız. Rakip bulamama sorunundan tutun oyundan kopmalar ve sürekli lagın olması konsol oyuncularını çileden çıkarttı. Oyunun yapımcısının ise ''Bu konu da çalışmalarımız devam ediyor'' sözü konsol oyuncularının tek tesellisi oldu.

PC versiyonun online modu gerçekten çok iyi, sürekli rakip buluyor ve lag en aza indirgenmiş durumda, oyundan düşmelerin yaşanmadığı her zaman hayalini kurduğumuz online mode şuan için PC versiyonda mevcut.

Online moda eklenen turnuva modu çok güzel düşünülmüş, özellikle sonradan eklenen çift eleminasyon sistemi ile daha da güzelleşen bu mod şuan için her ne kadar sağlıklı bir şekil de kullanılamasa da düşünce olarak güzel, ileri de daha da düzeltileceğini düşünüyorum.

Genel olarak toparladığımızda artılar olarak: Kombo sisteminin Tekken 7'de daha da geliştirilmesi oyunun uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Kapma açma şansının %50'ye çıkarılması oyuncuların oyundan soğumasını engelledi. Güçlü ve zayıf karakter dengesinin daha dengeli bir hale gelmesi bu oyundaki en büyük gelişme. Modların DLC'ler ile artıralacağını düşündüğümüzde buradan da sınıftan geçti diyebiliriz. Online mod PC için çok iyi ama konsol versiyonda da PC versiyondaki performansı beklediğimi ve ileri de gelecek olan düzeltmeler ile onun da başarılı olacağına inanıyorum.

Eksiler olarak ise: Hikaye vasat ama DLC'ler ile yapımcının bizi şaşırtma olasılığı var. Saha müzikleri genel olarak çok kötü ama konsol versiyonu için verilen Tekken serilerinin tüm müziklerinin kullandırılması çok iyi.

Puanlama:

Grafik: 9
Oynanış: 9
Sahalar: 9
Sesler: 8

Genel: 8.75

Tekken 7 ilk sürümden bugüne kadarki versiyonlarında benden hep yukarı doğru yükselen bir grafik çizen puan almayı başardı. Umarım bundan sonraki serilerde de bu grafiği yükseltmeye devam eder.

Herkese bol tekken kapışmalı günler dilerim, iyi forumlar

Jinemre
« Son Düzenleme: Temmuz 05, 2017, 02:32:37 ÖÖ Gönderen: jinemre »

Çevrimdışı SİM[2003]

• Warrior
  • *
  • Total likes: 15
  • Üye Puanı: 53
  • "Please Don't Tell My Father..."
      • Profili Görüntüle
    • Başladığı Oyun: Tekken 3
    • Favori Karakter: Emilie De Rocheford- Steve Fox
Ynt: Tekken 7 (Konsol-Arcade-PC) İnceleme
« Yanıtla #1 : Haziran 28, 2017, 02:20:07 ÖS »
 Harika bir inceleme olmuş emeğine sağlık  :thumbsup: :applaud:
 Farkettiğim kadarıyla online konusunda PC daha avantajlı.
 Umarım Harada bir gün şikayetleri farkeder de bir zahmet DLC getirir.
 Hikaye zaten berbat, küçük bir umut DLC ile devam edeceğini düşünüyorum...

Çevrimdışı MagneticFrost

• Brawler
  • *
  • Total likes: 4
  • Üye Puanı: 27
  • A man chooses, a slave obeys.
      • Profili Görüntüle
    • PSN: MagneticFrost_TR
    • Favori Karakter: Anna, Lili, Jun, Dragunov, Lars, Bryan
« Yanıtla #2 : Haziran 28, 2017, 03:34:16 ÖS »
Eline sağlık güzel bir yazı olmuş. :thumbsup:

- Chloe kesinlikle iyileşmiş bir karakter, comboda aldığı iyi hasarlardan tut, rage drive'ının rage art'tan daha tehlikeli ve 80 hasar alarak ufacık bir açıkta oyun çevirici nitelikte olmasından belli ediyor kendisini zaten.

- Hikaye, müzik ve şu anın konsol online'ından bahsetmeye bile gerek yok. :thumbsdown:

- Karakterler arası denge açığı bariz bir şekilde kapanmış, ama evet dediğin gibi 1-2 tık üstte olanlar var. Özellikle Dragunov felaket. :dragunov1:
We Are TEKKEN!

Çevrimdışı jinemre

• Site Yöneticisi
  • *
  • Never back down!
      • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Haziran 28, 2017, 03:57:59 ÖS »

- Karakterler arası denge açığı bariz bir şekilde kapanmış, ama evet dediğin gibi 1-2 tık üstte olanlar var. Özellikle Dragunov felaket. :dragunov1:

Leo, Dragunov, Xiaoyu, Bryan şuan en güçlü karakterler. Güçlü karakterlerle oynamayı sevenler bunlardan birini tercih edebilirler.

Çevrimdışı bigmania

• Site Yöneticisi
  • *
  • Total likes: 5
  • Üye Puanı: 13
  • Team TRM
      • Profili Görüntüle
      • http://www.tekkentr.com
    • PSN: Fatih-TRM
    • XMB: bigmaniatrm
    • Favori Karakter: MOKUJIN
    • Steam ID: bigmania
« Yanıtla #4 : Temmuz 02, 2017, 07:09:42 ÖS »
Çok güzel yazı olmuş.

Oyundaki denge konusuna bende katılıyorum karakterlerin hemen hemen hepsi iyi.Bir kaç tanesi bir tık daha iyi özellikle dragunov ve leo diyebilirim.Modlar.Hikaye ve müzikler vasat.Bazı karakterlerin hikayesi saçma bazıları havada kalmış.Ps4 de Online modu berbat.Benim için en önemli olan şey oynanabilirlik olduğu için yinede oyun içime siniyor.offline input lag ı da güncellemede düzeltirler ise daha da güzel olur.

Ps4 için Benim puanlamamda bu şekilde.

Grafikler : 7
Hikaye : 6
Sesler : 7
Oynanabilirlik : 8

Çevrimdışı MagneticFrost

• Brawler
  • *
  • Total likes: 4
  • Üye Puanı: 27
  • A man chooses, a slave obeys.
      • Profili Görüntüle
    • PSN: MagneticFrost_TR
    • Favori Karakter: Anna, Lili, Jun, Dragunov, Lars, Bryan
« Yanıtla #5 : Temmuz 03, 2017, 04:22:25 ÖS »
offline input lag ı da güncellemede düzeltirler ise daha da güzel olur.

Oyunda bir tür lag var gerçekten, low saldırı hissettiğimde bazen gard almak yerine low crush yaparım. Ancak bazen hareketin çıktığı görünmesine rağmen low hareketin artı frame almamış low crushı kestiğine birkaç kez şahit oldum. Genelde Paul'ün d+4'üydü bu hareket. Online'dandır diye bu zamana kadar pek sallamama rağmen dün arkadaşla offline vs yaparken de aynı durumla karşılaştım maalesef. Bu tür garip sorunların yanında hala bir rakip için 10-15 dk beklemek de cabası... 3 yıldır (güya) geliştirme aşamasında olan bir oyundan şu tip sorunların olması komik cidden.
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2017, 04:26:54 ÖS Gönderen: MagneticFrost »
We Are TEKKEN!

Çevrimdışı MaviSiyah

« Yanıtla #6 : Temmuz 03, 2017, 06:49:04 ÖS »
İnceleme için teşekkürler, ben genel olarak oyunu bir kaç high mid ve low kombo ezberleyip bu teknikleri yaparak kapıştıklarını görüyorum çoğu oyuncunun.

Bu arada benim incelememe göz atmak ve sitenizde ki hikayeleri eklemek isterseniz linkten ulaşabilirsiniz( ben bulamadım =)

http://community.eu.playstation.com/t5/D%C3%B6v%C3%BC%C5%9F/Tekken-7-%C4%B0ncelemesi-Aile-i%C3%A7i-%C5%9Eiddet-Alevleniyor/m-p/25184017#M836

Çevrimdışı jinemre

• Site Yöneticisi
  • *
  • Never back down!
      • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Temmuz 04, 2017, 04:01:21 ÖÖ »
@MaviSiyah

Rica ederim.

Hikaye kısmına şu linkten ulaşabilirsin:
http://www.tekkentr.com/index.php/tekken-hikayesi

Çevrimdışı MaviSiyah

« Yanıtla #8 : Temmuz 04, 2017, 12:58:31 ÖS »
@MaviSiyah

Rica ederim.

Hikaye kısmına şu linkten ulaşabilirsin:
http://www.tekkentr.com/index.php/tekken-hikayesi

İnceleme altında forum linkinizi ve hikaye kısmını paylaştım , bu orta doğu bölgesi olarak konumlandırdıkları saçma kararı şikayet etmeyi lütfen untmayalım :)

Yukarı Git