1-Legend ve Yönlendirme

Legend

Bu dökümanda kullanacağımız tüm terimler (1-2-3-4-d-b-u-f gibi) ayrıntılı olarak "Legend" adı verilen tekken dili dökümanında yer almaktadır.Tekken oynamayı öğrenmeye başlarken yapılması gereken ilk iş Legend i öğrenmek olacaktır.En azından giriş seviyesi terimleri kesinlikle öğrenmelisiniz.Unutmayınki tekken sadece açık hareket listesinde yazan tüm hareketleri yada bir kaç kombinasyondan ibaret değil ve işte burada da sizin için en faydalı olacak şey Legend olacaktır.Takıldığınız bir noktada derdinizi en kolay bu şekilde anlatabilir ve aradığınızı bulduğunuzda en kolay bu yol ile öğrenirsiniz.

Basit Yönlendirme

f = ileri, b= geri, d= aşağı, u= yukarı, (N= doğal/boş konum . Kol boşta dururken N ile ifade edilir, N=Natural=Doğal/Boş), hareketlerde "N" komutuna sıklıkla rastlayacaksınız.


burada bilmeniz gereken terimlerin arasına "/" işareti geldiğinde çapraz komutu anlatılmak istenir.Örneğin d/f şeklinde yazılan komut aşağı/ileri çapraz, d/b=aşağı/geri çapraz.Bu terimler ingilizce kelimelerin baş harfleridir forward=ileri=f, back=geri=b, Up ve Down şeklinde.

görüldüğü gibi aşağı ileri çapraz diye uğraşmaktansa d/f yazmak yeterli.

Basit Buton/Tuş Anlatımı 

Tekken oyunu 4 butonlu bir oyundur.Bunun haricinde Tekken Tag 1 ve 2 oyunlarında da 5. tuş olarak adam değiştirme butonu yer alır.Bu butonlar kısaca şu şekildedir.

1=Sol yumruk, 2=Sağ yumruk, 3=Sol Tekme, 4=Sağ Tekme, Tuş Dizilimi ise 1 ve 2 yukarıda , 3 ve 4 de  aşağıdadır...Sol sağ yumruk tekme olayı her karakter için aynıdır ve bunu bilmenizin faydasını ileride anlatağımız dökümanlarda göreceksiniz.

Playstation kontrolcüsünde Kare=1, Üçgen=2, X=3 ve Yuvarlak=4,

Butonlardaki birlikte basma terim olarak "+" ile ifade edilir.Örneğin 1+2 = Kare+Üçgen, 3+4, 2+3+4, gibi arasında + olan butonlar aynı anda basılmasını ifade eder.