6-Savunma Teknikleri

Diğer defans teknikleri

Low parry: oyunda aşağıdan gelen vuruşları çelme tekniğidir , aşağıdan gelen bir vuruşa tam zamanında d/f ye basarak çelebilirsiniz.low parry yaptığınız rakip yere düşme animasyonu ile kombo yapmanıza olanak verir.bazı 2-3 hitlik hareketler hızlı ca alttan üstten seçenekli olarak saldırır bu esnalarda low parry deneyip hemen kolu geri tutarak uygulanan bir teknik vardır böylece alttan gelirse low parry gelmezsede üstten gard alma sağlanır.Bunun dışında bazı karakterlerde butonlar kullanılarak manuel low parry yapılabilmektedir örneğin dragunov d+1+4.

Throw break : kapma açma

-kapma açma genel olarak 1 yada 2 ile sağlanır.standart kapmalar 1+3 , 1 ile , 2+4 ise 2 ye basarak açılır.kapma açma çalışmaları karakterin el hareketlerine bakılarak yapılır.eğer sol el ileride geliyorsa bu 1+3 ile yapılan kapmadır ve 1 ile açılır.2+4 ise sağ el önde gelir...
-özel kapma olarak adlandırılan hemen hemen her karakterin 1+2 ile yapılan iki elin ileri doğru uzandığı kapmaların açmak için 1+2 ye basılır..
-Bunların dışında sizi şaşırtacak olan bazı kapmalar iki el kapıyor gibi görünsede 1 e basarak açılır çoğunlukla king oyuncuları giant swing hareketi (isw) sadece 1 e basarak açılır.

-Bunun dışında birde tek el gibi görünen ve 1+2 ile açılan kapmalar var bunlarda koşarken kapması olan karakterler için dikkat edilmesi gerekir örneğin lars,jc,king,armorking bu karakterlerin f,f,f+2+4 kapmaları 1+2 ye basarak açılır.
-son olarak bazı karakterlerin multi kapma komboları var bunlardan  kaçabilmek için gerekli yerlerde doğru tuşa basarak açmanız gerekmektedir bunların açmaları yine hareket listelerinde vardır.

 Reversals/Parries Counter: Kesme- Engelleme

Kesme hareketleri hemen hemen her karakterde ve farklı özelliklerde bulunmaktadır.Örneğin rakibiniz tam size saldırdığı anda Paul de b+2+4 yada b1+3 yaparak high yada mid saldırıyı keser ve bi kısım hasar verecek bir hareket otomatik olarak çıkar.

Bazı karakterler ise saldırıları kesip bu sırada özel vuruşlar yapmanızı sağlar.Bazı karakterlerin bazı kesmeleri sadece tekme yada yumrukları kesmek için kullanılır yani size gelen bir yumruğu  ancak yumruk kesmesi ile yapabilirsiniz.Örneğin law b+1+2 sadece yumrukları keser aynı şekilde steve in b1+2 side , king in b+2+4 ü ise sadece tekmeleri keser.

Bu kesme hareketlerinin bir kısmı örneğin paul ünkü gibi olanlara karşı kesme yani uncounter yapılabilmektedir bunu yapabilmeniz için örneğin 1 ile saıdırdığınız sırada kesme ye yakalanırsanız f1+3 yaparak uncounter yapabilirsiniz.King in b2+4 kesmesine uncounter yapılamaz.

Bazı karakterlerin bazı hareketleri otomatik kesme yapıp saldırı yapar örneğin kazuya nın f+2 hareketi size gelen yumruğu kesip kendi vurur.

Yere yatırma Tackle hareketi sırasında size saldırıları açmak için eğer 1 ile saldıcağını tahmin ediyorsanız 2 ye basmalısınız.1+2 ile kırma yapılıyorsa bundan kurtulmak için yumruk atmadan kırmaya çalışırsa 1+2,2,2,2,2 ye basmanız gerekir,yumruk attıktan sonra kırmaya çalışırsa 1+2,1,1,1,1,1 yapmalısınız. yine aynı şekilde king in tackle ında 3+4 le kırma yapıyorsa bundan kurtulmak için 3+4,1,1,1,1,1 basmalısınız

Son olarak yere yatırma yani tackle hareketi sırasında bazı karakterlerin özel kesmeleri vardır.Bunun gibi daha spesifik kesme kurtulma hareketleri için karakterinizin özelliklerini bilmelisiniz.

Stun/Unstun bayılma ve açma

Bütün bayılmaları açmak mümkün olmamala beraber bir çoğu hemen ileri yapılarak açılabilmektedir.

 

 

 

 

Boyut (sidestep sidewalk)

Side Step (Boyut geçme)

Boyut geçme oyun içerisinde hızlı bir şekilde yukarı yada aşağı hızlıca bas bırak şeklinde yapılır.Eğerki bu komutu yapamazsanız karakteriniz zıplayacak yada eğilecektir.Boyut kavramı "SS" terimi ile ifade edilir.karakterinizin soluna doğru SS yaparsanız bunu SSL , sağına doğu yaparsanız SSR şeklinde yazılır.Örneğin 1p'de yani sol tarafta oynuyorsanız SSL demek yukarıya doğru SS yapmak anlamına gelir.

Her karakterde bir kaç ss+1 ss+2 gibi bazı hareketler vardır bunlar sizin rakibinizin hareketinden kaçıp hılı saldırı yapmanıza yardımcı olur ayrıca sadece SS yapıp hareketlerden kurtulabilir ceza kesmelerde kullanabilir taktik saldırılar yapabilirsiniz bunun dışında da hızlıca toparlanıza ve bazı hareketlerde cancel yani hareketi iptal etme özelliği olan yerlerde kullanmanıza olanak verir.

 

Side Walk (Boyutta yürüme)

Boyutta yürüme sürekli olarak boyuta hareket etmenizi sağlar.Bunu yapabilmek için standard boyut yapar gibi yapıp hızlıca birkez daha yukarı yada aşağı basmanız ve çekmemeniz gerekir.

4 - Atak Tipleri

Oyunumuzdaki genel vuruşlar High (üstten), Middle (ortadan),Low (aşağıdan) şeklindedir bunların özellikleri.

High vuruşlar : standart koruma yapılabilir yani kolu geri tutarak bu vuruşlara savunma yapılabilir.Ayrıca aşağıya eğilerek vuruştan kaçılabilir.
Mid vuruşlar : middle vuruşların özelliği eğilen ve eğilip savunma yapmaya çalışan rakibe vurmanızı sağlar yani eğilen bir rakip mid bir vuruşa savunma yapamaz.Middle vuruşlara standart ayaktan savunma yapılır.
Low vuruşlar : isminden de anlaşıldığı gibi aşağıdan vurur ve rakip eğilip savunma yapmadığı sürece bu vuruşlardan korunamaz.
bunlar dışında birde special mid. denilen vuruşlar vardır.bu vuruşlar genelde d+1 dir.bu vuruşlara hem standart hem low guard yapılabilir.

Diğer saldırı tipleri.
Throws(kapmalar):
kapmalara savunma olmayıp kapmayı yediğiniz taktirde açmak suretiyle kurtulabilirsiniz.Ayrıca eğilen bir rakipe kapma yapılamaz boşa gider.her karakterde standart 1+3 ve 2+4 kapmaları vardır. f+1+3 ve f+2+4 şeklinde yapılırsa biraz daha uzaktaki rakibi yakalayabilirsiniz.bunun dışında karakterlerde özel kapmalar ve multi kapmalar vardır.Açmalarıda yapılan kapmaya göre değişir ancak genel olarak 1 ile yapılan kapmalar 1 ile , 2 ile yapılan kapmalar 2 ye basarak açılır.
Unblockables(Korunmasız hareketler):
Kısaca süper hareketler olarak adlandırılır her karakterde bir yada biden fazla unblockable hareket vardır.Çoğunlukla yavaş harreketlerdir kullanışsız görsel hareketlerdir.

Counter Hit (CH = Kontra Atak)
Bunuda kısaca rakibiniz bir hareketinin arasına girdiğinizde kontra atak çıkartmış olursunuz.Bazı hareketlerin kontra atak olduğunda bayıltma özelliği vardır.Bunlar genelde rakibe fazla hasar vermenize yarar.Ayrıca havaya kaldıran yere düşüren gibi değişik özellikleri olan kontra atak vuruşlar vardır.
Supercharge/Ki Charge(enerji toplama)
tüm tuşlara aynı anda bastığınızda ufak bir sinirlenme efekti ile karakteriniz enerji toplayacaktır.bu kısa sürede karakterinizin elleri ışıldamaya devam eder.Yaptığınız ilk vuruş araya girmesede kontra atak olur.ancak bu esnada size gelen saldırılarada guard alamazsınız ve CH yersiniz.Bazı karakterlerin bu esnada kısa süperleri ve basılı tuttarak farklı animasyonları vardır.
Wall Jump Attacks(duvardan zıplayıp vurma)
Sırtınız duvara yasladığınız anda , b,b,u/b komutu ile otomatik olarak zıplayıp saldırı yada kaçma hareketi yapabilirsiniz karaktere özel hareketlerdir.
İtem moves (nesnel hareketler)
Customization menüsünden alınan bazı nesnelerde size ek hareket imkanı verir.bıçak atma silahla ateş etme gibi...

High Crush Low Crush Sistemi

High crush: karakterinizdeki bazı hareketleri rakibinizin size yaptığı high vuruşların altından geçerek oa vurmanızı sağları.örneğin sürekli 1,2 , 1,2 şeklinde saldıran bir rakibe karakterinizin high crush özelliği olan bir hareketi ile aynı anda karşılık büyük ihtimalle CH yedireceksiniz.
Low Crush: yukarıda anlattığımıza bnzer şekilde rakibinizin low vuruşlarının üzerinden geçip vurabilen saldırılardır.

Homing Move (boyuttan yakalayan hareketler)
Her karakterin 1-2 tane bu tarz boyuttan yakalayan hareketi vardır bunlar sürekli SS le oynayan rakipleri yakalayabilmek için önemlidir.

Özellikle High ve Low Crush ayrıca Homing move hareketler oyun içersinde ihtiyaç duyacağınız hareketlerdir.

5-Defans Savunma

İyi tekken oynayabilmeniz için gerekli olan en önemli şey iyi bir savunmaya sahip olmanızdır.Savunma sadece kolu geri tutup gard almaya çalışmak olmadığı için biraz ayrıntılı biraz zor ama iyi öğrendiğinizde sizi oyunda tutacak en iyi özelliktir.Şimdi savunma tiplerinden bahsedelim.


Natural Guard(Doğal pozisyon gard)
karakteriniz kol boşta iken otomatik olarak high mid tekli vuruşlara ve bazı doğal kombolara (örneğin 1,2,3 ... 1,2,4 gibi hareket listesinden karakterinizin 2 li 3 lü vuruş komboları) bu tarz hareketlere otomatik olarak koruma sağlar ancak bu harehetler çok azdır ve bir çok harekette kolu geri tutmaz iseniz gardınız bozulur ve otomatik karuma sağlayamazsınız.
Standart Gard.(Ayakta savunma)
Standart guard,kolu geri tutarak (hold B) high ve mid vuruşlara koruma sağlar.Ancak low vuruşlar, throws yani kapmalar ve unblockable hareketlere karşı koruma sağlamaz.
Crouching Guard(yerden savunma)
Kolu geri çapraza tutarak (hold d/b) low lara gard almanızı sağlar,high vuruşlara ve kapmalara eğilir ancak mid vurulara karşı korumasızdır.

aşağıdan yukarıdan vuruşlar ve gard almaya çalışmalar rakibinize nasıl saldıracağınızı tahmin edip ona göre hareket etmenize fikir verir örneğin rakibinizin eğilip gard almaya çalışacağını düşündüğünüz bir anda rakibinize kombo başlatan bir midde yada (hopkick uf4 uf3 gibi)standart bir kaldırma hareketi yaparak büyük hasar verebilirsiniz.ve ya aynı mantık ile hiç eğilmeyip sürekli kolu geri tutan rakiplere aşağıdan vuruşlar ile yada kapmalar ile hasar verilir. 


3-Geriye Adım (backdash)

Backdash(Geri ye Adım)


İleri seviye oyuncuların ilk ve kesinlikle öğrenmesi gereken kısım geri ye hızlı adım alma Backdash,rakibinizden çabuk bir şekilde uzaklaşmak yakın dövüşün içinde boğulmamak ve ataklardan kaçabilmek istiyorsanız bunu kesinlikle yapmalısınız.

backdash in komutu şu şekildedir. b,b, d/b,b, d/b,b, ....d/b, b, şeklinde devam eder.Özellikle "qcb"geriye daire hareketleri olan bryan paul gibi karakterlerde bu şekilde yapmak zorundasınız.
Diğer karakterler için yani qcb li hareketi olmayan karakterler için b,b qcb,b, qcb,b, qcb,b ... şeklinde yapabilirsiniz. 

Backdash de bilmeniz gereken nokta.Tekken Tag2 oyununda backdash in herhangi bir anında geriye basılı tuttuğunuzda gard ınızın bozulmamasıdır. yani size bu esnada bir saldırı gelirse buna savunma da yapabiliyorsunuz.