4 - Atak Tipleri

Oyunumuzdaki genel vuruşlar High (üstten), Middle (ortadan),Low (aşağıdan) şeklindedir bunların özellikleri.

High vuruşlar : standart koruma yapılabilir yani kolu geri tutarak bu vuruşlara savunma yapılabilir.Ayrıca aşağıya eğilerek vuruştan kaçılabilir.
Mid vuruşlar : middle vuruşların özelliği eğilen ve eğilip savunma yapmaya çalışan rakibe vurmanızı sağlar yani eğilen bir rakip mid bir vuruşa savunma yapamaz.Middle vuruşlara standart ayaktan savunma yapılır.
Low vuruşlar : isminden de anlaşıldığı gibi aşağıdan vurur ve rakip eğilip savunma yapmadığı sürece bu vuruşlardan korunamaz.
bunlar dışında birde special mid. denilen vuruşlar vardır.bu vuruşlar genelde d+1 dir.bu vuruşlara hem standart hem low guard yapılabilir.

Diğer saldırı tipleri.
Throws(kapmalar):
kapmalara savunma olmayıp kapmayı yediğiniz taktirde açmak suretiyle kurtulabilirsiniz.Ayrıca eğilen bir rakipe kapma yapılamaz boşa gider.her karakterde standart 1+3 ve 2+4 kapmaları vardır. f+1+3 ve f+2+4 şeklinde yapılırsa biraz daha uzaktaki rakibi yakalayabilirsiniz.bunun dışında karakterlerde özel kapmalar ve multi kapmalar vardır.Açmalarıda yapılan kapmaya göre değişir ancak genel olarak 1 ile yapılan kapmalar 1 ile , 2 ile yapılan kapmalar 2 ye basarak açılır.
Unblockables(Korunmasız hareketler):
Kısaca süper hareketler olarak adlandırılır her karakterde bir yada biden fazla unblockable hareket vardır.Çoğunlukla yavaş harreketlerdir kullanışsız görsel hareketlerdir.

Counter Hit (CH = Kontra Atak)
Bunuda kısaca rakibiniz bir hareketinin arasına girdiğinizde kontra atak çıkartmış olursunuz.Bazı hareketlerin kontra atak olduğunda bayıltma özelliği vardır.Bunlar genelde rakibe fazla hasar vermenize yarar.Ayrıca havaya kaldıran yere düşüren gibi değişik özellikleri olan kontra atak vuruşlar vardır.
Supercharge/Ki Charge(enerji toplama)
tüm tuşlara aynı anda bastığınızda ufak bir sinirlenme efekti ile karakteriniz enerji toplayacaktır.bu kısa sürede karakterinizin elleri ışıldamaya devam eder.Yaptığınız ilk vuruş araya girmesede kontra atak olur.ancak bu esnada size gelen saldırılarada guard alamazsınız ve CH yersiniz.Bazı karakterlerin bu esnada kısa süperleri ve basılı tuttarak farklı animasyonları vardır.
Wall Jump Attacks(duvardan zıplayıp vurma)
Sırtınız duvara yasladığınız anda , b,b,u/b komutu ile otomatik olarak zıplayıp saldırı yada kaçma hareketi yapabilirsiniz karaktere özel hareketlerdir.
İtem moves (nesnel hareketler)
Customization menüsünden alınan bazı nesnelerde size ek hareket imkanı verir.bıçak atma silahla ateş etme gibi...

High Crush Low Crush Sistemi

High crush: karakterinizdeki bazı hareketleri rakibinizin size yaptığı high vuruşların altından geçerek oa vurmanızı sağları.örneğin sürekli 1,2 , 1,2 şeklinde saldıran bir rakibe karakterinizin high crush özelliği olan bir hareketi ile aynı anda karşılık büyük ihtimalle CH yedireceksiniz.
Low Crush: yukarıda anlattığımıza bnzer şekilde rakibinizin low vuruşlarının üzerinden geçip vurabilen saldırılardır.

Homing Move (boyuttan yakalayan hareketler)
Her karakterin 1-2 tane bu tarz boyuttan yakalayan hareketi vardır bunlar sürekli SS le oynayan rakipleri yakalayabilmek için önemlidir.

Özellikle High ve Low Crush ayrıca Homing move hareketler oyun içersinde ihtiyaç duyacağınız hareketlerdir.