2- İleri Adım alma,Koşma(Dash,Run)

Dash-İleri Adım

İleri adım alma iki defa hızlıca ileri,ileri şeklindedir, Yani "f~f". (~ İşareti sonraki komuta hızlıca bas anlamına gelir.) Rakibe hızlıca yaklaşmak için "f,f" kullanıcaksınız.Özellikle hava kombolarında rakibi havada tutarken bu komutu çok kullanıcaksınız ancak bu esnada dikkat etmeniz gereken "N" yani boş komutunu unutmamaktır.Eğerki karakterinizin f,f+1 diye bir başka hareketi var ise yani ileri ile aynı anda 1'e de basarsanız farklı bir hareket çıkar.Bunun olmaması için f,f,n 1= yani iki ilerinden den sonra kolu boş bırakıp butona basmalısınız ki f,f+1 çıkmasın.

 

Run - Koşma

Eğer rakibiniz uzağınızda ise, f,F komutu ona doğru koşmanızı sağlar, (Dikkat ettiyseniz iki ileri komutundaki ikinci ileri büyük harf ile yazılı bunun anlamı basılı tutmaktır. F=ileri basılı).Durmak için geriye basmanız yeterli.

Koşarken komut ile yada otomatik olarak çıkan hareketler var.

-Otomatik olarak çıkan hareketler,
--Eğerki yeterli mesafe koşmuş iseniz Koşarken Omuz Atacaktır (Shoulder Arm). bu harekete savunma yoktur bazı karakterlerin kaçma özelliği vardır birde boyut yaparak kaçılabilir.


--Rakip yerde ise Koşarken Üstüne basacaktır (Stopm).

--Yeterli mesafe koşmadığınızda ise Yere Yatırma (Tackle) çıkacaktır.Yere yatırdığınız rakibe 1,2,1,2 yada 1+2 gibi farklı vuruşlar yapabilirsiniz.Bunun dışında bazı karakterlerin bu esnada değişik hareketleri mevcut.

-Koşma sırasında komut ile çıkan hareketler.

Uçma/Dalma hareketi(Dive) yine yeterli mesafe koşup 1+2 ye bastığınızda çıkar.
Uçan Tekme(Slash Kick) Kısa mesafede f,f,f+3 ile yapılabilir.Karakterinize özel başka bir hareketi yok ise uçan tekme hareketi çıkar.
Kayma Hareketi (slide) Yeterli mesafe koşup 4 e bastığınızda çıkar.
Hatırlatma,bu hareketler karakterlere özel farklı hareketler olabilir ancak çoğu karakterde aynıdır.

-Tekken Tag 2 oyununda adam değiştirdiğiniz esnada f,f,f+3 , f,f,f+1+2 yada f,f,f+4 komutları ile bu hareketleri direk olarak çıkarabiliyorsunuz.(Uçarak-Kayarak gelme)

Backdash(Geri ye Adım)

İleri seviye oyuncuların ilk ve kesinlikle öğrenmesi gereken kısım geri ye hızlı adım alma Backdash,rakibinizden çabuk bir şekilde uzaklaşmak yakın dövüşün içinde boğulmamak ve ataklardan kaçabilmek istiyorsanız bunu kesinlikle yapmalısınız.

backdash in komutu şu şekildedir. b,b, d/b,b, d/b,b, ....d/b, b, şeklinde devam eder.Özellikle "qcb"geriye daire hareketleri olan bryan paul gibi karakterlerde bu şekilde yapmak zorundasınız.
Diğer karakterler için yani qcb li hareketi olmayan karakterler için b,b qcb,b, qcb,b, qcb,b ... şeklinde yapabilirsiniz. 

Backdash de bilmeniz gereken nokta.Tekken Tag2 oyununda backdash in herhangi bir anında geriye basılı tuttuğunuzda gard ınızın bozulmamasıdır. yani size bu esnada bir saldırı gelirse buna savunma da yapabiliyorsunuz.