6-Savunma Teknikleri

Diğer defans teknikleri

Low parry: oyunda aşağıdan gelen vuruşları çelme tekniğidir , aşağıdan gelen bir vuruşa tam zamanında d/f ye basarak çelebilirsiniz.low parry yaptığınız rakip yere düşme animasyonu ile kombo yapmanıza olanak verir.bazı 2-3 hitlik hareketler hızlı ca alttan üstten seçenekli olarak saldırır bu esnalarda low parry deneyip hemen kolu geri tutarak uygulanan bir teknik vardır böylece alttan gelirse low parry gelmezsede üstten gard alma sağlanır.Bunun dışında bazı karakterlerde butonlar kullanılarak manuel low parry yapılabilmektedir örneğin dragunov d+1+4.

Throw break : kapma açma

-kapma açma genel olarak 1 yada 2 ile sağlanır.standart kapmalar 1+3 , 1 ile , 2+4 ise 2 ye basarak açılır.kapma açma çalışmaları karakterin el hareketlerine bakılarak yapılır.eğer sol el ileride geliyorsa bu 1+3 ile yapılan kapmadır ve 1 ile açılır.2+4 ise sağ el önde gelir...
-özel kapma olarak adlandırılan hemen hemen her karakterin 1+2 ile yapılan iki elin ileri doğru uzandığı kapmaların açmak için 1+2 ye basılır..
-Bunların dışında sizi şaşırtacak olan bazı kapmalar iki el kapıyor gibi görünsede 1 e basarak açılır çoğunlukla king oyuncuları giant swing hareketi (isw) sadece 1 e basarak açılır.

-Bunun dışında birde tek el gibi görünen ve 1+2 ile açılan kapmalar var bunlarda koşarken kapması olan karakterler için dikkat edilmesi gerekir örneğin lars,jc,king,armorking bu karakterlerin f,f,f+2+4 kapmaları 1+2 ye basarak açılır.
-son olarak bazı karakterlerin multi kapma komboları var bunlardan  kaçabilmek için gerekli yerlerde doğru tuşa basarak açmanız gerekmektedir bunların açmaları yine hareket listelerinde vardır.

 Reversals/Parries Counter: Kesme- Engelleme

Kesme hareketleri hemen hemen her karakterde ve farklı özelliklerde bulunmaktadır.Örneğin rakibiniz tam size saldırdığı anda Paul de b+2+4 yada b1+3 yaparak high yada mid saldırıyı keser ve bi kısım hasar verecek bir hareket otomatik olarak çıkar.

Bazı karakterler ise saldırıları kesip bu sırada özel vuruşlar yapmanızı sağlar.Bazı karakterlerin bazı kesmeleri sadece tekme yada yumrukları kesmek için kullanılır yani size gelen bir yumruğu  ancak yumruk kesmesi ile yapabilirsiniz.Örneğin law b+1+2 sadece yumrukları keser aynı şekilde steve in b1+2 side , king in b+2+4 ü ise sadece tekmeleri keser.

Bu kesme hareketlerinin bir kısmı örneğin paul ünkü gibi olanlara karşı kesme yani uncounter yapılabilmektedir bunu yapabilmeniz için örneğin 1 ile saıdırdığınız sırada kesme ye yakalanırsanız f1+3 yaparak uncounter yapabilirsiniz.King in b2+4 kesmesine uncounter yapılamaz.

Bazı karakterlerin bazı hareketleri otomatik kesme yapıp saldırı yapar örneğin kazuya nın f+2 hareketi size gelen yumruğu kesip kendi vurur.

Yere yatırma Tackle hareketi sırasında size saldırıları açmak için eğer 1 ile saldıcağını tahmin ediyorsanız 2 ye basmalısınız.1+2 ile kırma yapılıyorsa bundan kurtulmak için yumruk atmadan kırmaya çalışırsa 1+2,2,2,2,2 ye basmanız gerekir,yumruk attıktan sonra kırmaya çalışırsa 1+2,1,1,1,1,1 yapmalısınız. yine aynı şekilde king in tackle ında 3+4 le kırma yapıyorsa bundan kurtulmak için 3+4,1,1,1,1,1 basmalısınız

Son olarak yere yatırma yani tackle hareketi sırasında bazı karakterlerin özel kesmeleri vardır.Bunun gibi daha spesifik kesme kurtulma hareketleri için karakterinizin özelliklerini bilmelisiniz.

Stun/Unstun bayılma ve açma

Bütün bayılmaları açmak mümkün olmamala beraber bir çoğu hemen ileri yapılarak açılabilmektedir.