5-Defans Savunma

İyi tekken oynayabilmeniz için gerekli olan en önemli şey iyi bir savunmaya sahip olmanızdır.Savunma sadece kolu geri tutup gard almaya çalışmak olmadığı için biraz ayrıntılı biraz zor ama iyi öğrendiğinizde sizi oyunda tutacak en iyi özelliktir.Şimdi savunma tiplerinden bahsedelim.


Natural Guard(Doğal pozisyon gard)
karakteriniz kol boşta iken otomatik olarak high mid tekli vuruşlara ve bazı doğal kombolara (örneğin 1,2,3 ... 1,2,4 gibi hareket listesinden karakterinizin 2 li 3 lü vuruş komboları) bu tarz hareketlere otomatik olarak koruma sağlar ancak bu harehetler çok azdır ve bir çok harekette kolu geri tutmaz iseniz gardınız bozulur ve otomatik karuma sağlayamazsınız.
Standart Gard.(Ayakta savunma)
Standart guard,kolu geri tutarak (hold B) high ve mid vuruşlara koruma sağlar.Ancak low vuruşlar, throws yani kapmalar ve unblockable hareketlere karşı koruma sağlamaz.
Crouching Guard(yerden savunma)
Kolu geri çapraza tutarak (hold d/b) low lara gard almanızı sağlar,high vuruşlara ve kapmalara eğilir ancak mid vurulara karşı korumasızdır.

aşağıdan yukarıdan vuruşlar ve gard almaya çalışmalar rakibinize nasıl saldıracağınızı tahmin edip ona göre hareket etmenize fikir verir örneğin rakibinizin eğilip gard almaya çalışacağını düşündüğünüz bir anda rakibinize kombo başlatan bir midde yada (hopkick uf4 uf3 gibi)standart bir kaldırma hareketi yaparak büyük hasar verebilirsiniz.ve ya aynı mantık ile hiç eğilmeyip sürekli kolu geri tutan rakiplere aşağıdan vuruşlar ile yada kapmalar ile hasar verilir.